Thursday, 29 November 2012

Francis Spufford - The Child That Books Built

Mole książkowe lubią takie rzeczy - książka o książkach i o czytaniu. To tak jak Xzbit w Odpicuj Mi Brykę mówi, że wsadził ci samochód do samochodu, bo wie jak bardzo lubisz samochody.

Podobał mi się wysiłek jak Spufford włożył w opisanie wszystkich psychologicznych przyczyn, dla których czytamy wszystko od książeczek z obrazki do literackiego porno. Przeanalizował swoje lektury od momentu kiedy nauczył się czytać do późnych lat nastoletnich.

Przedstawił wiele ciekawych teorii, chociaż czasem może zbyt wydumanych jak na mój gust. Chciałabym, żeby było w tym więcej zwykłego pamiętnika czytelnika, a mniej pokazu fajerwerków erudycji autora. I chociaż książka często była interesująca, to ogólnie wszystko to jakoś kluczyło bez celu i zmierzało donikąd.

Ale oczywiście autor zebrał ode mnie dodatkowe punkty za to, że mieszka w Camberwell (a przynajmniej mieszkał w momencie publikacji tej książki). Kto wie, może stałam za nim w kolejce w Sainsbury. Jak już będę sławną pisarką, to przeprowadzę się z powrotem do Camberwell.

No comments:

Post a comment