Wednesday, 28 October 2015

Fiodor Dostojewski - Netochka Nezvanova

Ta niedokończona powieść Dostojewskiego nie ukazała się nigdy po polsku, więc dlatego tytuł napisałam w transkrypcji angielskiej (Netochka Nezvanova ma znaczyć coś w stylu Niktosia Bezimienna, ale rosyjskiego nie znam w ogóle, więc mogę zmyślać). Żałować braku polskiego wydania nie ma co, bo niedokończone powieści wszyscy wiedzą jakie są.

Były takie czasy, kiedy nie śmiałabym krytykować Dostojewskiego, ale w tej chwili jestem już zupełną nihilistką i nie ma dla mnie żadnych świętości.

Co tu się w ogóle działo w tej książce? Zaczęło się od rozważań na temat geniuszu, cierpiących artystów i tego, że talent, któremu nie towarzyszy ciężka praca prowadzi do tragedii. To wszystko było a propos ojczyma Netochki, utalentowanego muzyka, któremu jednak mało się chciało i te fragmenty bardzo dobre. Można by z tego wykroić przyzwoite opowiadanko/nowelkę. Niestety, ojczym umiera i zostaje nam sama Netochka.

Od tego momentu bohaterowie (a raczej głównie bohaterki) na zmianę czerwienią się, bledną, omdlewają, lub kładą się do łóżka na długie dni z powodu osłabienia emocjonalnego. Szczególnie Netochka jest taka delikatna. Czasem trudno było mi się połapać z jakiegoż to powodu Netochka znowu mdleje.

Ta książeczka ma jedyne 175 stron i widać, że Dostojewski zamierzał się na jakieś wielkie tomiszcze, ale fabuła się zaczęła mu rozłazić, nie wiadomo przez ile stron jeszcze bohaterki mogą tak mdleć w kółko, więc projekt został porzucony.

Aczkolwiek warto podkreślić i pochwalić proto-lesbijski wątek, który zdążył się pojawić w Netoczce.

6 comments:

 1. O, przepraszam! - ja, w kwestii powieści niedokończonych - niedokończona jest "Dziewczyna z poczty" Zweiga a lepsza jest od wielu skończonych powieści innych pisarzy :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Właśnie chciałam przy okazji rzucić pytaniem na temat dobrych niedokończonych powieści, ale nikt tu nie komentuje, więc po co pytać ;-).
   Lubię sobie tak zaczepnie generalizować.

   Dziewczyna z poczty jeszcze czeka na półce. Kiedyś się pewnie doczeka.

   Delete
  2. A to proszę - polecam "Zamek" Kafki na długie, zimowe wieczory (a zima za pasem) :-)

   Delete
  3. No to "Historia" Gombrusia jeszcze (choć to dramat). I "Jedyne wyjście" Witkaca. (Ale ja mogę być spaczona.)

   Delete
 2. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 3. ale w tej chwili jestem już zupełną nihilistką i nie ma dla mnie żadnych świętości.
  Aj low ju.

  ReplyDelete